(HE)ART BEATS! 2024
(HE) ART BEATS! 2024
Mezinárodní síťovací konference
o participaci v umění a kultuře
PRO KOHO
Pro umělce*kyně, studenty*ky uměleckých oborů, lektory*ky, vědce*kyně, zástupce*kyně kulturních organizací a institucí, pedagogy*žky různých stupňů škol včetně ZUŠ, studenty*ky pedagogiky, arts managementu a všechny další, kterým není lhostejná kultura, umění a naše budoucnost.
ANOTACE/POZVÁNKA
Současný svět se potýká s radikalizací, společenskou nesnášenlivostí všeho druhu, názory a postoje se vyostřují. Čelíme přírodním katastrofám a válečným konfliktům. Kultura a umění mají obrovský potenciál tyto problémy uchopit, reflektovat a ve společnosti dále komunikovat. Participace, tj. náš aktivní podíl na kultuře a umění v místech, ve kterých žijeme, formuje naši osobnost, společnost i prostředí kolem nás. Jak podpořit tuto jedinečnou roli kultury? Jak se vzájemně inspirovat – doma i v zahraničí? Zveme Vás na třídenní dialog českých i zahraničních profesionálů z kulturního a kreativního sektoru s odborníky i lidmi z „terénu“, kteří se věnují především společenské a environmentální tematice. Čekají nás interakce, diskuse, workshopy, inspirativní představení. Těšíme se na Vás!
Praktické informace
Místo konání: Praha, Vzlet, Kunsthalle Praha, Galerie hlavního města Prahy, Národní Galerie v Praze
Datum konání: 13.–15. 11. 2024
Pořádá: NIPOS
Hlavní partner: Amateo, mezinárodní nevládní organizace pro participaci v umění
Plánovaná kapacita: celkem 120 osob
Konferenční jazyky: čeština, angličtina
Registrace na konferenci: REGISTROVAT
Registraci uzavíráme 4.11.!
Konferenční poplatek: 500 Kč / 30 €
Konferenční poplatek zahrnuje vstup na veškerý konferenční program ve dnech 13.–15. listopadu. Nezahrnuje ubytování. Informace k úhradě konferenčního poplatku Vám budou zaslány po vyplnění registračního formuláře.
Kontakt (dotazy): konference@nipos.cz
Program
DEN 1 / 13:00–21:00 / VZLET
Amateo Members Meeting
(Uzavřené jednání pro členy Amateo)
Příjezdy, registrace
- Příjezdy, registrace
- Uvítací káva, voda, čaj
BLOK I / Vzlet, Velký sál
Moderace: Roman Černík / CZ / Johan, z. ú.
ÚVOD: Vize konference a její průběh
PROČ UMĚNÍ A KULTURNÍ PARTICIPACE? VŠICHNI SPOLEČNĚ – KEYNOTE SPEECHES
- Kateřina Klementová / CZ / NIPOS
- Vzlet o Vzletu / CZ
- Ondřej Chrást / CZ / náměstek ministra kultury
- Michal Broža / CZ / vedoucí informační kanceláře OSN v Česku (UNIC)
- Lenka Lázňovská / CZ / ředitelka NIPOS
- Cornelia Groot / NL / prezidentka Amateo
- David Tišer / CZ / ředitel Ara Art, z. s.
- Vendula Glancová / CZ / evangelická farářka, vězeňská kaplanka, psychoterapeutka
Přestávka na kávu
KULTURNÍ PARTICIPACE V PRAXI: PECHA KUCHA + Q&A
PechaKucha [pečakuča:] je způsob vyprávění příběhů, který oslavuje lidi, zápal pro věc a kreativní myšlení. PechaKucha dává každému z vystupujících prostor, aby mluvil o tom, čím se zabývá, co kde chystá a co již realizoval, o čem přemýšlí nebo o čem sní. To vše ve formátu 20×20, kdy si připraví pro svůj výstup 20 obrázků a každý z nich může komentovat po dobu 20 vteřin; dohromady 6 minut a 40 vteřin. Naše srdce (HE)ART BEATS! bude bít pro inspirativní kulturní projekty z Česka i zahraničí!
- Tatiana Šišková, Alexandra Štefková / SK / Národné osvetové centrum
- Tamara Moyzes / CZ / Artivist_Lab, z. s
- Martina Erbsová / CZ / Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové
- Piet Roorda / NL / LKCA – National Centre of Expertise for Cultural Education and Amateur Arts in the Netherlands
- Dagmar Bednáriková / CZ / AKCe – Asociace kulturních center ČR
- Matthias Balzer / DE / Bundesmusikverband Chor & Orchester
- Veronika Knytlová / CZ / VerTe Dance
Přestávka na kávu
DISKUSE + NETWORKING: MALÉ TÝMY POD VEDENÍM MODERÁTORŮ
Vzájemné představení účastníků: Vaše zkušenosti, které na konferenci s sebou přinášíte, vaše přání a očekávání. Co vás zaujalo a inspirovalo?
SHRNUTÍ A VÝSTUPY Z DISKUSÍ
Večeře
AMATEO AWARDS CEREMONY 2024
Večer věnovaný vyhlášení tradiční Amateo Award, ceny organizace Amateo pro inspirativní projekty kulturní participace. Cílem udělování ceny AMATEO je vyzdvihnout a zviditelnit potenciál a dosah participativního umění a kulturní angažovanosti pro demokratickou, rozmanitou a inkluzivní Evropu. Od roku 2018 soutěžilo o tuto cenu celkem 230 projektů z 25 zemí po celé Evropě. Amateo Award.
DEN 2 / 9:30–21:00 / VZLET + GHMP, Kunsthalle, NG
BLOK II / Vzlet, Velký sál
SOCIÁLNÍ ZAČLEŇOVÁNÍ A BUDOVÁNÍ KOMUNIT V KULTUŘE A VZDĚLÁVÁNÍ
VŠICHNI SPOLEČNĚ – KEYNOTE SPEECHES- Sara Barriga Brighenti / PT / Deputy commissioner – National Plan for the Arts
- Katarína Kalivodová / CZ / CEO Společnosti pro kreativitu ve vzdělávání, o.p.s.
- Aleksi Valta / FI / Director of the Association of Finnish Children’s Cultural Centers, Board member of directors of the European Network of Cultural Centers (ENCC)
Přestávka na kávu
INKLUZE A KOMUNITA V PRAXI: PECHA KUCHA + Q&A
- Barbara Flynn / GB / Making Music
- Nastassia Anishchanka / CZ / InBáze Berkat - menšiny
- Giorgio Bacchiega / IT/ Consulta Periferie Milano
- Ostružina, z. s. / CZ / otevřenost vůči inovativním přístupům a novým formátům prezentace
- Almuth Fricke / DE / Kubia
- Hana Strejčková / CZ / FysioArt – umění s přesahem
DISKUSE + NETWORKING: MALÉ TÝMY POD VEDENÍM MODERÁTORŮ
Malé skupinky: Co očekáváte od umění a kultury v procesu sociálního začleňování? Jak na to ve vzdělávání ve škole i mimo ni? Poté všichni společně: shrnutí a vzájemné představení výstupů z diskusí.
Oběd + přesun na workshopy
WORKSHOPY I.
Unikátní lektorské workshopy a programy v předních kulturních institucích v Praze na téma kulturní participace:
- Kunsthalle Praha
- Galerie hlavního města Prahy
- Národní galerie v Praze
WORKSHOP 1
Místo konání: GHMP / Edukační centrum, Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 189/2, Praha 1
Eva Pejchalová / Akvarel jako dialog
Eva Pejchalová v roce 2021 završila studium doktorského oboru Vizuální komunikace na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Tématem disertační práce byly Sociálně angažované projekty v kolaborativním umění. Absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze – ateliér Malby u Stanislava Diviše a později Jiřího Černického, absolvovala stáž na Universidad de Politecnica ve Valencii a na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Grafiky II Vladimíra Kokolii. V edukačním oddělení Galerie hlavního města Prahy se věnuje jako externí lektorka aktivnímu zprostředkovávání výtvarného umění (Výtvarné dílny pro dospělé a seniory / integrační a mezigenerační programy) a také se soustředí na vlastní lektorskou činnost.
Workshop se soustředí na význam spolupráce v prostoru umělecké a edukační praxe a na témata (komunikace, vzájemné poznávání, inkluze, vnitřní zážitek). Bude uveden vizuální prezentací edukačního programu (Výtvarné dílny pro dospělé a seniory / integrační a mezigenerační programy). Následně proběhne tvůrčí práce, která bude rozdělena do dvou částí – individuální a kolektivní praxe. Prostředkem pro vzájemnou komunikaci se stane akvarelová malba.
WORKSHOP 2
Místo konání: Kunsthalle Praha, Klárov 132/5, Praha 1
Stanislav Abrahám / Stezka zvukových krajin / v Aj
Stanislav Abrahám je audiovizuální performer a zvukový umělec. Pracuje na projektech v oblasti divadelní a taneční tvorby, realizuje instalace v galeriích, radioartové kompozice pro Český rozhlas nebo konceptuální práci se zvukem ve veřejném prostoru.
Formou takzvané zvukové procházky v okolí Kunsthalle Praha se pokusíme prohloubit naši sluchovou pozornost. Prozkoumáme rozdíl mezi posloucháním ušima a posloucháním tělem. Vyzkoušíme možnosti zakusit zvuk v jeho základním principu, tedy rezonanci. Kunsthalle Praha se dlouhodobě věnuje zprostředkovávání současných tendencí zvukového umění a zvedá téma i v kontextu našeho duševního zdraví
Délka: 120 min
WORKSHOP 3
Místo konání: Kunsthalle Praha, Klárov 132/5, Praha 1
Martina Freitagová a Barbora Škaloudová dohromady se spolupracujícím studenstvem / Debatování v galerii
Workshop představí projekt Kunsthalle Praha zaměřený na kultivaci debatování o umění, který poskytuje studentstvu otevřenou platformu, kde si osvojují zkušenosti s debatováním, ale také se zorientovat se v nejrůznějších tématech více či méně spjatých s uměním. Nasdílí i ukázky projektů jako jsou prohlídky „studenstva pro učitelstvo“.
Délka: 120 min
WORKSHOP 4
Místo konání: Národní galerie / Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Martina Pešková / V galerii se skicákem / v Aj – vlastní výběr expozice ideální pro naše zahraniční hosty
Edukační program ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze z řady „Mluvíme o umění“, nabízený žákům základních a středních škol. Hosté konference si jej mohou nyní vyzkoušet na vlastní kůži.
Martina Pešková vystudovala Univerzitu Palackého v Olomouci, obor Výtvarná výchova pro Základní umělecké školy a střední umělecké školy a poté Akademii Výtvarných Umění v Praze, obor Kresba a grafika. Od roku 2004 působí v Národní galerii Praha jako lektorka a kurátorka vzdělávacích programů pro děti, školky, školy a širokou veřejnost.
Přijďte si prohlédnout bohatou škálu uměleckých přístupů moderního a současného umění. Ponořte se i v rámci skupiny do svého světa, kde je prostor a čas dívat se a tvořit. Objevujte. Skicujte.
Ve Veletržním paláci nyní nabízíme unikátní triptych výstav 19.–21. století. Na trojici výstav navazujeme nabídkou vzdělávacích programů V galerii se skicákem. Jde o program založený primárně na žákovském vnímání uměleckého díla a jeho vlastní tvůrčí práci. Je na vás, jestli budete chtít navštívit konkrétní expozici, či se budete chtít vracet a skrze program s obdobným scénářem prozkoumat i ostatní výstavy od devatenáctého století do současnosti a pracovat na kompletaci rozsáhlého skicáku mapujícího celé dlouhé období.
Délka: 120 min
WORKSHOP 5
Místo konání: Národní galerie / Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
Jana Machalíková / Báseň ve smyčce a Ozvuč sochu
Edukační program ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze pro 2. stupeň ZŠ. Hosté konference si jej mohou nyní vyzkoušet na vlastní kůži.
Jana Machalíková je improvizátorka, recitátorka, lektorka, učitelka dramatické výchovy, herečka a klaunka organizace Zdravotní klaun o.p.s. Vystudovala KVD DAMU a improvizace a dramatická výchova ji provází celou její životní praxí. Láska k literatuře a poezii ji přivedla k přednesu a dílnám, které rozvíjejí tvůrčí psaní, čtenářskou gramotnost, schopnost komunikovat s posluchačem, improvizovat a hlavně si něco myslet.
Jak napsat báseň beze slov? A jak ji přečíst? Inspirujeme se životem a tvorbou básníka, výtvarníka a autora mnoha originálních výtvarných technik – Jiřího Koláře. Zkusíme společně přečíst, rozplést i zauzlovat vlastní báseň ve smyčce. V prostředí expozice Konec černobílé doby vytvoříme vizuální báseň a vyzkoušíme sestavit básně podle návodu. Společně budeme hledat, co se skrývá za předmětnou (či evidentní) poezií Jiřího Koláře.
Délka: 120 min
INSPIRATIVNÍ PŘEDSTAVENÍ: SPATIAL COLLECTIVE: MOJE SIBIŘ
Moje Sibiř je absolventská skladba Romana Zabelova, v níž pracuje se svým nově postaveným elektromagnetickým akordeonem. Jde o prostorovou kompozici využívající sedm instrumentalistů, osm zpěvaček a akusmonium. Tématem skladby je vztah k důležitým místům našich životů.
Roman Zabelov (*1989) je akordeonista a skladatel. V letošním roce se stal absolventem doktorandského programu pro skladatele na Akademii múzických umění v Praze. Kromě klasické skladby se věnuje také hudbě scénické, ale především působí jako akordeonista a zpěvák v autorském projektu Zabelov Group. Tvůrčí skupina Spatial Collective je komunitou studentů a absolventů DAMU, která vznikla speciálně pro tuto příležitost a tvoří ji členové sboru Veselé chvíle.
Teaser: https://youtu.be/VbJEs899ws0
SPOLEČENSKÝ VEČER A NETWORKING
DEN 3 / 9:0–17:00 / VZLET
BLOK III / Vzlet, Velký sál
ÚVOD
- Martin Rudovský, Robert Ferenc / CZ / Sdílení skrze hudbu v dětských domovech
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ A UDRŽITELNÝ ROZVOJ V KULTUŘE, UMĚNÍ A VZDĚLÁVÁNÍ: KEYNOTE SPEECHES
- Jana Dlouhá / CZ / Centrum pro otázky životního prostředí UK
- Jan-Willem Kruyssen / NL / Strategic Advisor & Creative Producer
Přestávka na kávu
ENVIRONMENT A UDRŽITELNÝ ROZVOJ V PRAXI: PECHA KUCHA + Q&A
- Klára Trávníčková / CZ / Družstvo Racek
- Honza Malík / CZ / PULSAR, z. s.
- Michal Bartoš / CZ / Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.
- Tomáš Mrkvica / CZ / RECYUPCY – cirkulární centrum
- Veronika Švábová / CZ / Handa Gote research & development České Budějovice - EHMP 2028
- Tomáš Novotný, Lucie Boušková / CZ / České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028
DISKUSE + NETWORKING: MALÉ TÝMY POD VEDENÍM MODERÁTORŮ
Oběd
WORKSHOPY II
Workshopy vedené předními českými lektory, zaměřené na témata konference: budování komunit, sociální oblast, environmentální otázky.
- Jana Machalíková, Gabriela Zelená Sittová / divadlo, literatura
- Lenka Jíšová / tanec, pohyb
- Tomáš Žižka / divadlo, Vzlet site-specific
- Laura Henderson / CZ-GB / sochařina, sebepoznání
WORKSHOP 1
Gabriela Zelená Sittová a Jana Machalíková / Česká republika / divadlo, literatura
Gabriela Zelená Sittová je recitátorka, lektorka a učitelka dramatické výchovy, přednesu, mluvních dovedností a literatury pro děti a mládež. Vystudovala výchovnou dramatiku na DAMU a bohemistiku na FFUK. Na DAMU se v rámci doktorského programu věnovala kultuře mluveného slova, což je doposud hlavním předmětem jejího zájmu. V současné době vede katedru výchovné dramatiky na DAMU, v NIPOS je členkou redakce odborného časopisu Tvořivá dramatika a ve spolupráci se Sdružením pro tvořivou dramatiku zajišťuje další vzdělávání pedagogů zaměřené na dramatickou výchovu.
Práce s básní světově známého autora Ernsta Jandla V parku nám umožní nahlédnout do světa metafor. Budeme zkoumat, kde by se děj odehrával, kdyby park nebyl parkem, kdo je hlavní hrdina, kdo jsme my a kde máme své místo. Základním jazykem zkoumání bude jazyk dramatické výchovy.
WORKSHOP 2
Lenka Jíšová / Česká republika / tanec, pohyb
Lenka Jíšová je taneční pedagožka na ZUŠ B. Smetany Plzeň, vedoucí taneční skupiny NoTa Plzeň. Lektoruje na tanečních workshopech či kurzech tvořivé dramatiky. Je ovlivněna metodou BMC (body mind catering), jógou, poezií a trendy současného tance. Je držitelkou Ceny ministerstva kultury v oboru zájmových uměleckých aktivit za taneční aktivity a za tvůrčí a pedagogický přinos v oblasti scénického tance a taneční výchovy.
Seminář bude veden pomocí kontaktní a strukturované improvizace vycházející z vědomého pohybu, tvořivosti a i radosti z pohybu. Zaměříme se na zkoumání skrze tělo, vzájemné vnímání ve skupině v daném prostoru, propojení vnitřního a vnějšího světa; na práci s představou, vizualizací, ať už hudební, konkrétní či abstraktní, na „tady a teď“.
WORKSHOP 3
Tomáš Žižka / Česká republika / divadlo, Vzlet site-specific
Tomáš Žižka je scénograf, pedagog KALD DAMU v Praze, režisér, iniciátor a realizátor projektů site specific, lektor seminářů pro profesionální i amatérské divadelníky, člen porot amatérského i profesionálního divadla. Po ukončení studia řezbářství na ŠUPS v Bratislavě a absolutoriu na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze se věnuje většinou týmové divadelní tvorbě (Divadelní soubor TUJU, Divadelní poutě atd.) nebo pedagogické činnosti (amatérské soubory, KALD DAMU). Působil jako hostující pedagog na Akademii výtvarných umění v Bělehradu a lektoruje na HKU v Utrechtu. Podílel se na řadě workshopů a symposií v netradičních prostorech a souvislostech (Pražské Quadrienale 03, Kladno-Záporno, Vojtěšské hutě 2005, Praha exotická a Praga tropická-Columbie 06, Recykling-Brazilie06, Chemické safari v Hradci Králové07, multisite specific projekt na Balkáně Proroci písma 07, Open-Here.EU, Labyrint světa Divadlo Drak, Stal-in Stal-out atd.). Současně s tvorbou do netradičních prostředí a situací se věnuje filmové, dokumentační, audiovizuální tvorbě a instalační mediatorské tvorbě pro muzea a galerie.
Vzlet: paměť místa. Vzlet jako sokolské kino, jako komunitní a kulturní centrum pro aktivity Sokola. Site-specific workshop Vzletem, ve Vzletu a o Vzletu. Poznávání místa uměním, reflexe v daném prostředí skrze naše smysly. Schodiště Vzletu jako vertikála vzletu.
WORKSHOP 4
Laura Henderson / Česká republika, Velká Británie / sochařina, sebepoznání
Jako výzkumná pracovnice Laura zkoumala průsečík mezi kreativním učením, participací mládeže, wellbeingem a myšlením budoucnosti. Je kvalifikovanou arteterapeutkou a spoluzakladatelkou Queer & Trans Youth CZ. Ve spolupráce s SPKV využívá své akademické, aktivistické a terapeutické zkušenosti ke zkoumání kreativity a umění pro osobní a společenskou transformaci.
Metamorfózy organických forem: Tento workshop tematizuje procesy růstu, vývoje a rozpadu a vybízí účastníky k zapojení představivosti a k přemýšlení o tom, jak by se organické formy (reálné nebo imaginární) mohly v průběhu času proměňovat. Budeme pracovat s hlínou, individuálně i společně, a věnovat čas tomu, abychom se nechali pohltit smyslovými vlastnostmi hlíny a její schopností nekonečného přetváření.